Czy savoir – vivre jest dzisiaj potrzebny?

Pod takim hasłem 22 listopada 2019 r. obchodziliśmy po raz kolejny Światowy Dzień Życzliwości. W tym dniu, w naszej szkole gościliśmy: Pana Janusza Kawałko – Dyrektora ds. Rozwoju Wyższej Szkoły Społeczno – Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie,  Pana doc. Roberta Mazura –wykładowcę WSSP oraz Panią Dominikę From z działu promocji WSSP. Pan doc. Robert Mazur poprowadził prelekcję dla naszych uczniów, poświęconą tematyce i zasadom obowiązywania savoir – vivre’u we współczesnym świecie. Głównym celem spotkania było uświadomienie młodzieży z jakich zasad narodziła się etykieta zachowania, sposobu ubierania się czy kultury języka, które stosujemy w różnych życiowych sytuacjach. Oczywiście nie wyczerpaliśmy tematu. O zasadach savoir-vivre’u można by mówić długo… Zainteresowanych odsyłamy do literatury – w naszej bibliotece jest kilka poradników. Uczniowie z klasy 1ft rozdawali szkolnym kolegom i koleżankom cukierki oraz inne słodkości, co wywoływało życzliwy uśmiech na naszych twarzach.

Mamy nadzieję, że ten dzień był okazją do spojrzenia na codzienność inaczej, życzliwiej. Jeśli zastosujemy się do podstawowych zasad savoir vivre’u sprawimy, że nie tylko nasze życie codzienne stanie się lepsze, lecz również ułatwimy życie osobom z naszego otoczenia. Nie tylko tego dnia, ale i w przyszłości pamiętajmy o życzliwości i uśmiechu na co dzień. Niech to będzie dla obecnych uczniów naszej szkoły kolejna, równie ważna, życiowa zasada.