Ekonomik w Grecji: Pierwszy tydzień staży i praktyk zawodowych w ramach realizacji projektu PO WER

Jeszcze niedawno uczestnicy zakwalifikowani do udziału w projekcie odliczali dni do wyjazdu, a tydzień już za nimi. Kto by się spodziewał, że minie to tak szybko. W niedzielne popołudnie pożegnali się ze swoimi bliskimi, dostali wszystkie niezbędne dokumenty  i ruszyli w trasę.

Od 4 października korytarze naszej szkoły wydają się być mniej zatłoczone niż zwykle. Nie widać na nich 78 uczniów klas kształcących się w zawodach technik ekonomista, hotelarstwa, informatyk oraz logistyk. Są oni uczestnikami projektu pt. „Mobilność międzynarodowa szansą na rozwój kompetencji uczniów” realizowanego przez naszą szkołę w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i obecnie przebywają na stażach i praktykach zawodowych w miejscowości Paralia Panteleimonas u podnóża pasma górskiego Olimpu w Grecji, kształcą i nabywają tu nowe umiejętności zawodowe. Ponadto mają okazję poznać kulturę, zwyczaje, historie, zabytki i tradycje Grecji podczas wycieczek krajoznawczych w czasie wolnym od pracy.

W poniedziałek, 4 października, uczestnicy projektu zapoznali się ze specyfiką i programem swoich praktyk i staży, odbyli przeszkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Od następnego dnia wszyscy uczniowie rozpoczęli zajęcia przygotowane dla swoich zawodów, o których napiszemy więcej w następnym artykule. W tym wpisie skupimy się na realizacji programu kulturowego mobilności – jest on nader atrakcyjny jeśli chodzi o ten region Grecji.

We wtorek, 05 października, uczestnicy mobilności odbyli pieszą wycieczkę do starego, nieużywanego tunelu kolejowego, przez który dotarli do miejscowości Platamonas. Była to okazja do podziwiania malowniczego Morza Egejskiego z jednej strony, z którym z naprzeciwka kontrastował masyw skalny pnący się wraz z porastającą go roślinnością ku górze tak, że nie można było zobaczyć nieboskłonu znajdującego się za nim.

Kolejny dzień, środa 06 października to wycieczka do podnóża masywu Olimpu w miejscowości Litochoro. Znajduje się tam Park Narodowy Olimpu, w którym wzdłuż głębokiego wąwozu dotarliśmy do malowniczego punktu widokowego, w którym w naturalnie utworzonych zagłębieniach skalnych gromadziła się spływająca z masywu góry Olimp woda tworząca zapierające dech w piersiach malutkie jeziorka z przeźroczystą wodą. Dzień był troszkę pochmurny, więc nie mieliśmy okazji dostrzec z dołu starożytnych bogów greckich z Zeusem na czele, którzy na szczycie pili ambrozję i nektar. Pomimo tych niedogodności, wyprawę uznaliśmy za udaną, a po powrocie do miejscowości Litochoro kupiliśmy wiele pamiątek.

Czwartek, 07 października to dzień poświęcony w całości praktykom i stażom zawodowym naszych uczniów.

W ramach piątego dnia naszej mobilności, 08 października, uczestnicy projektu odbyli wycieczkę do miejscowości Paleos Panteleimonas, gdzie wytwarza się miód, tsipuro, olejki do ciała oraz kosmetyki z koziego mleka – wszystko na bazie miejscowych produktów.

Weekend 09-10 października to dni wolne od zajęć projektowych obejmujących staże i praktyki zawodowe ekonomistów, informatyków, hotelarzy oraz logistyków uczących się w zamojskim Ekonomiku. Nie były jednak to dni odpoczynku – odbyliśmy całodniową wycieczkę w ramach programu kulturowego mobilności do Meteorów, z malowniczo położonymi na szczytach piaskowcowych ostańców klasztorami prawosławnymi wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niedzielę spędziliśmy grając w kalambury związane z kulturą kraju, który nas gości oraz spacerując plażami nad Morzem Egejskim, nad którym leży miejscowość Panteleimonas – nasza baza lokalowa.

Tydzień naszych praktyk dobiegł końca. Nie możemy uwierzyć, że to już półmetek.

Uczniami podczas praktyk opiekują się pani dyrektor Sylwia Horoszkiewicz oraz nauczyciele: Małgorzata Chomicka, Katarzyna Szwec, Agata Świrgoń, Mariusz Szczuchniak, Maksymilian Wrotniak.