Ostrava: wakacyjne praktyki i staże zawodowe w ramach akredytacji Erasmus Plus

W dniach 18 – 29 lipca 2022r. 32 uczniów Ekonomika kształcący się w zawodach potocznie nazywanych w naszej szkole informatyk, programista, grafik oraz fotograf odbyli dwutygodniowe praktyki i staże zawodowe w ramach uzyskanej przez naszą szkołę Akredytacji Erasmus+ na lata 2021-2027. Wyjazd był w pełni finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizowanego Projektu nr 1 o numerze 2021-1-PL01-KA121-VET-000021108. Nasi uczniowie odbywali zajęcia łącznie w 8 firmach działających na terenie Ostrawy, zgodnie z ustalonym wcześniej interdyscyplinarnym programem praktyki / stażu zawodowego. Organizacją przyjmującą, która pomogła i wsparła nas w organizacji tej mobilności była Educare et Labora, zaś naszym koordynatorem i mentorem wszystkich działań po stronie czeskiej – Pan Bartosz Lachór.

Zgodnie z zasadami realizacji projektów w ramach programu Erasmus+ dni powszednie (od poniedziałku do piątku) zarezerwowano na realizację praktyk i staży zawodowych, weekendy zaś na realizację programu kulturowego. Uczestnicy mobilności byli połączenie w ramach pokrewnych sobie zawodów i realizowali program zajęć w dwóch grupach, zgodnie z ustalonym wcześniej porozumieniem o programie zajęć.

W sobotę, 23 lipca, wszyscy uczestnicy projektu wybrali się do ostrawskiego zoo, w którym znajduje się także ogród botaniczny. Mogli tam oglądać i podziwiać różne gatunki zwierząt z całego świata – od gigantycznych słoni począwszy, poprzez np. wielkie dzikie koty a skończywszy na ptakach i innych mniejszych lub większych zwierzętach. Wyprawa do zoo była także możliwością poznania samego miasta w całej grupie, ponieważ na zajęcia uczniowie dojeżdżali w różne jego strony.

Następnego dnia odbyła się wycieczka do oddalonego od Ostrawy o około 180 km Brna, które jest stolicą Moraw. Nasza przemiła przewodniczka Martina oprowadzała nas po zabytkach tamtejszego starego miasta zaś po obiedzie zwiedziliśmy naukowy park rozrywki Vida! gdzie nasi uczniowie i ich opiekunowie poznawali różne zjawiska naukowe poprzez zabawę.

Program kulturowy był realizowany wśród uczestników również poza weekendem. Po kolacji uczestniczyli oni w spacerach w pobliskim parku obcując z jego fauną i florą. Praktycznie każdego dnia przed kolacją lub po jej zakończeniu wyjeżdżaliśmy w różne zakątki miasta podglądając jego życie.

Dwutygodniowa mobilność szybko dobiegła końca i jej uczestnicy wrócili do Zamościa z nowym bagażem doświadczeń i wzbogacili się o szeroki wachlarz kompetencji społecznych, zawodowych, językowych i kulturowych.  Opiekunami uczestników projektu w Ostrawie byli nauczyciele ZSP Nr 1 w Zamościu: Katarzyna Szwec, Agata Świrgoń, Mariusz Szczuchniak, Maksymilian Wrotniak.