Zdecyduj, co będziesz czytać! Wyniki Wyborów Książek w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu
13 kwietnia 2023 roku nasi czytelnicy mogli oddać swój głos na książki, które według nich powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej. Pozycje książkowe, które otrzymały największą liczbę głosów to: Potęga podświadomości, Szklany dom, Gildia Magów, Położna z Auschwitz, Tatuażysta z Auschwitz, Niewybaczalne, Summer love, For sure not you, To co zostaje w nas na zawsze, 7 nawyków skutecznego działania, Obudź w sobie olbrzyma, Jak przestać się martwić i zacząć żyć, Słowik, Gdzie śpiewają raki, Langer, Chyłka, Rozmowy z katem, Harry Potter, Małe kobietki, Prawie jak gwiazda Rocka, Wiedźmin, Miecz przeznaczenia, Rodzina Monet, Emerald, Król elfów, Stulecie Winnych, Opowiadania Idy Fink, Okrutny książę, Krew i popiół, Wyspa, Złodziejka książek, Gwiazd naszych wina, Ponad wszystko, Trzy kroki od siebie, Myśli nowoczesnego Polaka, Szklany dom, Dotknij mnie, Mitologia słowiańska, Mitologia nordycka, Władca Pierścieni, Hobbit, Mały Książę, Trzy metry nad niebem, Gwiazd naszych wina, Człowiek w poszukiwaniu sensu, Wybór, Płeć mózgu, Mnich w suterenie, Anna German. Uśmiechaj się, Loveless, Dzieci Kukurydzy, Wszystkie nasze obietnice, Coraz większy mrok, Ród Smoka, Langer, Wieża milczenia, Kasacja, Zaginięcie, Kobieta w mroku, Na wschód od Edenu, Zatruty ogród, Fight Club, Podziemny krąg, Skalpel, Historia polityczna Polski 1989-2015, Nasz ostatni dzień, Truskawkowy blond, Opowiem o tobie gwiazdom, A miało być tak pięknie, Zaraza, Bagno, Zdążyć przed Panem Bogiem, Cienie, Prawa ludzkiej natury, Wada, Długa noc, Niespodziewany gość, Zakończeniem jest śmierć, Zabójstwo Rogera Ackroyda, Dwór cierni i róż, Szóstka wron, Człowiek, który widział więcej, Bibliotekarka z Paryża, Dom, Apartament, Śmierć na Nilu, Sfora, Przejęcie, Cherub, Rewizja, Nieodgadniona, Osiedle marzeń.
Ponadto młodzież prosiła o książki o tematyce wojennej, podręczniki do poligrafii i grafiki, książki Colleen Hoover, Stephena Kinga, Magdaleny Witkiewicz, Gabrieli Gargaś, mangi.
Wybory Książek poprzedziła akcja informacyjna na e-dzienniku skierowana do uczniów i nauczycieli. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego: Klaudia Czyż, Sylwia Krawczuk z klasy 3c, Paweł Boba i Jakub Szymczak z klasy 3b zaangażowani w projekt, przekazywali informacje o przedsięwzięciu w poszczególnych klasach. Stworzyli „Ruchomą Komisję Wyborczą”. Komisja odwiedzała klasy podczas lekcji, dzięki czemu całe głosowanie przebiegło bardzo sprawnie, a każdy uczeń miał możliwość zaproponowania własnych tytułów.
Wybory książek w naszej szkole pokazały nam bibliotekarzom jedną ważną rzecz. Mimo dużej ilości książek dla młodzieży, jakie można u nas wypożyczyć, młodzież zaskoczyła nas tytułami, których nie posiadamy. W ten sposób poznałyśmy preferencje czytelnicze uczniów i na pewno weźmiemy je pod uwagę dokonując kolejnych zakupów nowości.
W głosowaniu wzięło udział 484 uczniów, co stanowi 54% społeczności szkolnej. Po podliczeniu głosów okazało się, że wymieniono aż 92 różne tytuły książek.
Ranking popularności poszczególnych tytułów, który powstał w wyniku wyborów, nie jest wykazem książek zalecanych. Wśród tendencji ogólnych, dotyczących wszystkich oddziałów, widać popularność serii i cykli wydawniczych, książek wspieranych przez reklamy, filmy i gry komputerowe.
Można to interpretować jako rozmijanie się preferencji czytelniczych uczniów z wymogami programów szkolnych w szkole ponadpodstawowej, ale można też oceniać to zjawisko pozytywnie – jako dowód na to, że poza lekturą książek, których znajomość jest konieczna dla poznania najważniejszych dzieł literatury polskiej i obcej, młodzież czyta także w wolnym czasie, dla przyjemności.
Nad przebiegiem Wyborów Książek czuwali Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Pani Ewa Kowalewska i Pani Agata Świrgoń oraz nauczyciele bibliotekarze Barbara Ogórek i Beata Starszuk-Szczuchniak.