MG 9850

Dzień Głośnego Czytania – „Czytamy z Sercem”

29 września 2025 r. w czytelni Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu zorganizowano Dzień Głośnego Czytania połączony z ogólnopolską akcją czytelniczą „Czytamy z Sercem”. Inicjatywa ta łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

Celem akcji jest promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Podczas spotkania czytano literaturę piękną z motywem chorób oraz zaprezentowano scenki związane tematycznie z budową i funkcjonowaniem serca na podstawie scenariusza pani Małgorzaty Ficoń – pomysłodawczyni ogólnopolskiego przedsięwzięcia.

Fragmenty książek  czytali następujący uczniowie: Gabriela Hasiec, Dominik Pekar z klasy 2e, Kamil Małek z klasy 3b, Oliwia Liminowicz,  Julia Szarzyńska, Agata Wawrzaszek, Magda Wawrzyszko z klasy 3c, Paulina Łapa z klasy 3e, Klaudia Baran, Oliwia Noga, Paweł Panas z klasy 4p, Jakub Rybicki z klasy 5a oraz członkowie Klubu Żelaznych Stron: Emilia Ferens, Wiktoria Jasina, Oliwia Nizioła, Sandra Seńków, Amelia Słodka z klasy 3e, Karolina Flejszer, Emilia Wróbel 4c, Zuzanna Piela 5e.

Promując czytelnictwo promowano również zdrowy styl życia jako jedną z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Uczniowie z klasy 4c i 4d wzięli udział w „Spacerze Serc”, natomiast uczennice z klasy 3d: Roksana Łupina, Maja Majewska, Nikola Makara, Maja Ordyniec w „Tańcu Serc”.

Przedsięwzięcie zrealizowały: Barbara Ogórek, Renata Turczyn, Bożena Taras, Renata Banicka.