Konkurs Juvenes Translatores 2022

W dniu 24 listopada odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Juvenes Translatores czyli konkurs na najlepszych młodych tłumaczy w Unii Europejskiej. W drodze losowania do konkursu zakwalifikowało się 26 szkół z całej Polski, w tym nasza szkoła. Dwie uczennice Ekonomika podjęły wyzwanie i zgłosiły się do konkursu. Jedynym wymogiem do spełnienia jest wiek- w tym roku do konkursu mogli startować uczniowie urodzeni w 2005 roku, jest to albowiem konkurs tylko dla 17-latków.

Konkurs polega na przetłumaczeniu tekstu z wybranego języka źródłowego (np. angielski) na inny wybrany język docelowy (np. polski). Kombinacja wyboru języków jest dowolna, jednakże Unia Europejska rekomenduje tłumaczenie na język ojczysty. Ideą konkursu jest propagowanie nauki języków obcych i zapoznawanie młodzieży ze sztuką przekładu. Po ogłoszeniu wyników w lutym 2023, laureaci z każdego państwa Europy pojadą na uroczystość wręczenia nagród. Gala odbędzie się wiosną 2023 w Brukseli.
Konkurs odbywa się co roku w listopadzie, w tym samym dniu i o tej samej godzinie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Już teraz zachęcam uczniów Ekonomika, urodzonych w 2006 roku, do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu! Chęć wzięcia udziału w konkursie proszę zgłaszać drogą mailową na adres: [email protected]pl