11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
W tym roku obchodzimy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów, walki i wysiłków całego narodu, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy. 11 listopada 1918 roku to dla Polaków data szczególna – symbol wolności, niezłomności i niezależności narodowej.
Polska utraciła suwerenność na skutek rozbiorów przeprowadzonych przez Rosję, Prusy i Austrię w latach 1772, 1793 i 1795. Przez ponad stulecie Polacy podejmowali różnorodne działania, by odzyskać niepodległość, ale marzenia o wolności spełniły się dopiero wraz z klęską wszystkich zaborców i zakończeniem I wojny światowej. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy – zwolniony z więzienia w Magdeburgu – Józef Piłsudski. 11 listopada, w Compiegne podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a kilka dni później całą władzę nad tworzącym się państwem. Polacy rozpoczęli trudny i złożony proces odbudowy, zjednoczenia i walki o granice. Wspominając odzyskanie niepodległości musimy pamiętać o jej „ojcach” – ludziach, którzy swoją działalnością na arenie międzynarodowej, w dyplomacji i na polach bitew przysłużyli się odbudowie Ojczyzny – Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Józefie Hallerze, Ignacym Daszyńskim, Wincentym Witosie i Wojciechu Korfantym. Wywodzili się z różnych środowisk politycznych i mieli różne wizje odradzającego się państwa, ale łączył ich jeden nadrzędny cel: odbudowa Polski niepodległej, niezależnej i suwerennej.
Dzisiaj, świętując rocznicę odzyskania niepodległości warto przypomnieć słowa Romana Dmowskiego: „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie.[…] Obowiązki względem Ojczyzny – to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także względem pokoleń minionych i tych, co po nas przyjdą.”
Foto.: Kancelaria Sejmu
https://www.sejm.gov.pl/media9.nsf/photos/WPAK-BV8NSM/%24File/11-11.view.jpg